Login Accedi ^
Italiano
Registrati
Registrati su Weekeep! Trova i tuoi amici di Facebook, organizza i tuoi viaggi e visita oltre 1.000.000 eventi in tutto il mondo!
Accedi con Facebook
Accedi con Google+
Facebook Google+
X
RISULTATI
MAPPA
DETTAGLIO
$mapTile_Titolo
$mapTile_Immagine
$mapTile_Indirizzo
$mapTile_LastMinute
$mapTile_Durata
Località
Dormire
Mangiare
Offerte Speciali
Eventi
Mostra tutte le 7 categorieMostra meno categorie
Mostra tutte le 11 LOCALITAMostra meno località
Mostra tutte le 23 sistemazioniMostra meno sistemazioni
PREZZO : da € a
OSPITI :
CAMERE :
STELLE : da a
Mostra tutte le 13 categorieMostra meno categorie
Mostra tutte le 13 categorieMostra meno categorie

*АРХИТЕКТОНСКО БИЕНАЛЕ* - Венеција, 5 - 8 јуни

Venice Venezia, Italia
Google+

ИНТЕРНАЦИОНАЛНА
АРХИТЕКТОНСКА ИЗЛОЖБА

ВЕНЕЦИЈА – ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО
5 – 8 ЈУНИ

Венеција е главен град на областа Венето и провинцијата Венеција во североисточна Италија. Изградена е на 118 мали острови во устието на реката Бренете во венецианскиот залив. Позната е како град на каналите. Венеција има 170 канали на кои постојано пловат чамци, гондоли, мали падобрани и сл.
Венеција има многу познати архитектурни и уметнички споменици како што се: Црквата Св. Марко и деведесет други цркви, уметнички галерии, богати музеи, познатата академија на уметностите и други научни и културни установи.
Манифестацијата за модерна уметност La Biennale за првпат започна да се организира во 1922 година, во чиј склоп влегува и интернационалната недела на архитектура која се одржува на секои две години. Ваквите збиднувања привлекуваат голем број туристи бројка која на годишно ниво достигнува и до 18 милиони посети.

ПРОГРАМ НА ПАТУВАЊЕТО :


• Скопје – Лидо ди Јесоло

1 ден|05.06|:
Состанок на групата на договореното место во 15:00 часот. Планирано поаѓање во 16:00 часот поради подготовки.
Патување преку Р. Србија, Хрватска, Словенија со кратки попатни паузи за одмор и царински формалности.
Ноќно возење.

• Лидо ди Јесоло – Венеција

2 ден|06.06|:
Пристигнување во Лидо ди Јесоло во попладневните часови.
Сместување во хотел со 3 *. Карток одмор. Организиран разглед на Венеција во попладневите часови со лиценциран водич. Турата започнува од Џардини каде што не остава бродот, што ќе претставува собирно место за време на секоја посета.
Ноќевање.

• Лидо ди Јесоло – Венеција

3 ден|07.06|:
Појадок. Организиран превоз со брод до Венеција и целодневна посета на изложбената архитектонска поставка во Џардини.
Можност за факултативна посета на Бурано и Мурано. Мурано е остров на кој се изработува светски познато рачно изработено стакло. Посета на една од работилниците за стакло. Островот Бурано е стар рибарски остров карактеристичен по својата архитектура.
Слободно време за индивидуални активности, прошетка по 200 острови од многубројните канали која ја сочинуваат Венеција. Единствена можност за посета на градот и општината Равена кој важи за битен индустриски центар.
Ноќевање.

• Венеција – Скопје

4 ден|08.06|:
Појадок. Одјавување од хотелот. Организиран превоз со брод до Венеција и целодневна посета на изложбената архитектонска поставка во Арсенале.
Попладне се упатуваме кон Скопје со попатни одмори и царински формалности. Ноќно возење.

5 ден|09.06|:
Патување низ Р. Хрватска, Словенија, Србија со попатни одмори и царински формалности. Пристигнување во Скопје во предпладневните часови.Пријавување најдоцна до 30.05.2014

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ИЗНЕСУВА: 139 € / 8.618 ден.Во аранжманот е вклучено:
• Превоз на наведената релација со високо туристички автобус
• 2 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Лидо ди Јесоло
• Разглед на Венеција со локален професионален водич
• Организација и реализација на патувањето


Во аранжманот не е вклучено:
• Влезница за архитектонската изложба
• Карта за брод: Лидо ди Јесоло – Венеција – Лидо ди Јесоло
• Влезница за објекти кои се посетуваат
• Се што не е наведено во програмата
• Задолжително патничко осигурувањеКонтакт : 078/218 – 273 - Андреј

Агенција : 078/399 – 853 – Рапсоди травел

Плаќање : - Во агенцијата – ул.Теодосиј Гологанов – 28
- На жиро сметка – 200002527977811, Стопанска банка АД Скопје
- Можност за плаќање на 6 рати без камата преку кредитна картичка на Стопанска банка

Veniteci a trovare
il 5 giugno 2014

Che Tempo fa

Recensioni

Caricamento...
Caricamento...
In questa zona i nostri Partner offrono: